Monday, November 21, 2011

JCI Treeninginstituut - kelle jaoks ja kuidas võtta?

Kui keegi oleks mulle 10 aastat tagasi öeldnud, et olen tänaseks koolitanud 9 erinevas Euroopa riigis ja modereerinud JCI Estonia aastakonverentsi, siis oleksin väga kõvasti naerda saanud. Kuid just selliseid eneseavastamise ja – arendamise võimalusi JCI Treeninginstituut (edaspidi TI) pakubki. Võimalus õppida rahvusvaheliseks koolitajaks. Ja sellist võimalust juba igalpool kandikul kätte ei tooda.

Kui vastaks kohe esimesele küsimusele „JCI Treeninginstituut – kellele ja kuidas võtta?“, siis esmane vastus on kohe kõigile ja võtta võiks täitsa mõnuga :) . Mõnuga just selles mõttes, et isiklik areng toimub siin elus ikka läbi kasvamise ja enese proovilepaneku. Just enese proovile panemist ja arenemisevõimalust JCI TI pakub rohkesti.

Kui oleks minu teha, siis teeksin JCI Presenteri „kohustuslikuks“ igale koja liikmele. Igaüks meist vajab enda mõtete ja ideede presenteerimist, suvalisel hetkel rahva ees püsti tõusmist ning oma nägemuse maha müümist. Just seda JCI Presenter pakubki – terve päeva jooksul saad proovida läbi erinevad esitlustehnikad, neid reaalselt klassi ees läbi katsetada ning rohkelt tagasisidet. Lisaks on JCI Presenter olemas täitsa omas eesti keeles - igasugused parasiitsõnad ja publikut häirivad väljendid tulevad oma keskkonnas paremini välja.

Näiteks toimus JCI Presenter eelmisel aastal Leedus rohkem kordi, kui Saksamaal kus JCI on mitmeid kordi suurem. Leedukad kasutavad osavalt seda koolitust ära uute liikmete saamiseks ja JCI tutvustamiseks, sest iga inimene peab lõpupresentatsiooni tegema JCI teemadel.

Koolitused JCI Presenter ja JCI Trainer ongi JCI keskkonnas koolitajaks saamisel kõige esimene samm, kuid kindlasti pole koolitajaks saamine kohustuslik. Mõlemat treeningut võib vabalt võtta, kui eneseväljendus ja juhtimiskoolitust, sest JCI Traineril õpitakse kuidas erinevad inimesed omastavad teadmisi ja mis on õppimistsükkel. Ja seda vajab edukas liider igas meeskonnas. Just Kolbi õppimistsükli järgi saab JCI-s ka koolitajaks saamise redelil ronida, sest selleks, et juba järgmisele koolitaja tasemele saada, tuleb vahepeal ka olulisel määral kogemusi juurde saada.

Pilt illustreerib JCI koolitajaks saamise redelit > CLT (Certified Local Trainer) > CNT (Certified National Trainer) > IG või NG (International or National Graduate) ja kõige kõrgem tunnustus ITF (International Training Fellow).

Tunnen JCIs näiteks Marianne Nordlit, kes peale JCI Traineri (varem oli koolituse nimi küll PRIME) läbimist läks järgmisel päeval oma tööandja juurde lahkumisavaldusega ning hakkas iseenda tööandjaks ja koolitajaks. Sellele julgele kannapöördele järgnes edukas treenerikarjäär.

Kindlasti ei ole koolitajaks olemine vaid laval säramine ja positiivse tagasiside kogumine. Siin taga on tavaliselt - pikad ja põhjalikud ettevalmistused, sageli oma uneaja arvelt, perest ja lähedastest eemalolek, võõrad ja kummalised majutustingimused ja kombed ning seda kõike enamasti oma rahakoti arvelt. Sageli on koolitajad kurtnud, et oma koja toetust on väga vähe või puudub see üldse. Miks siis üldse koolitada? Minu isiklik arvamus on, selleks et midagi paremaks teha. Olla ukseavaja, näidata võimalusi ja variante. See on suurepärane tunne, kui näed kuidas kuulajate seas silmad särama löövad. Näed kuidas idee või uus mõte on kindlasse pinnasesse istutatud ning oled saanud midagi paremaks teha.

Ideaalis võiks olla JCI Treeningsinstituut vahelüli erinevate „one year to lead“ positsioonide vahel, et ei peaks igal aastal uuesti jalgratast leiutama. Selleks on JCI välja töötanud hulgaliselt JCI ametlikke koolitusi, mis aitavad Sind erinevatel positisoonidel edukamalt toime tulla ning sellega võiks vältida seda, et ei tuleks tunnet aasta lõpus – oh kuidas nüüd oskaks ja alles teeks ja oleks.

Mulle endale küll tundub, et mis iganes probleem ja väljakutse JCI-s on siis selle lahendamiseks on ka kohe koolitus välja mõeldud – ametlikud koolitused, hulgaliselt 1h ja 3h koolitusi jci.cc kodulehel, erinevaid akadeemiaid nii positsioonidele kui regioonidele. Alates sellest, kuidas uusi liikmeid saada kuni selleni kuidas suurüritusi korraldada. Ole ainult ise aktiivne ja hoolas, et ennast üle ei koolitaks ning jõuaks vahepeal õpitut ka reaalselt rakendada. Maailmakoja poolt on tulemas ka uusi põnevaid ja kauaoodatuid koolitusi – projektijuhtimine ja liidrikoolitus.

Minu hea sõber Kai Roer (JCI Norway, ITF 132) ütles JCI kohta väga tabavalt – kui saad 40 visatakse Sind JCI-st välja ja see on suurepärane, sest see ei luba Sul tegemisi ja unistusi edasi lükata. Päris elus kipume seda tihtilugu ära unustama. Tegutseda tuleb just nüüd ja praegu.

Soovin rõõmsaid kordaminekuid ja edu!

Marju Raadik- Kantsik

Marju koolitamas JCI Eurokonverentsil 2008 Turkus Katrin Aedma (ITF 134) koolitust: „How to rule your email“. Kolitusruumid olid „nii hea“ heli isolatsiooniga, et viisin koolituse ühe esimese koolitajana õue! Olen siiani tänulik Hanno Jarvetile, kes leidis ei tea kust ülivajalikud näpitsad pabertahvli kinnihoidmiseks! Pildi teinud JCI Senaator Urmas Mägi.

Marju Raadik-Kantsik on 36–aastane, lõpetanud Tallinna Majanduskooli ja EBS-i rahvusvahelise ärijuhtimise BA. Läbinud EBS´i finantsjuhtimise magistrprogrammi.

Marju jagab koolitajana kogemust erinevatelt töökohtadelt, erinevates organisatsioonides osalemisest ja toob näiteid elust enesest. Marju on läbinud JCI Treeninginstituudi treeneritele mõeldud rahvusvahelise täiskavanute koolitamise koolituse PRIME Istanbulis 2002 aastal. Aastast 2004 omab täiskavanute koolituse CLT (Certified Local Trainer) ja aastast 2008 CNT (Certified National Trainer) sertifikaati. Aastal 2011 teenis Marju rahvusvahelise koolitaja tunnustuse JCI-s, International Graduate Trainer. (IG) Lisaks veel liidritreeningud LEAD (Kopenhaagen 2003) ja Nordic Academy (Tallinn 2003).

Marju on koolitanud lisaks Eestile veel Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Poolas, Ungaris, Taanis ja Norras.

Marju on läbi viinud üle 215 tunni seminare ja koolitusi rohkem kui 1300 inimesele erinevatel teemadel.

Eestis on peamised kliendid väljaspool JCI Eestit olnud: Hansapank, Paide Linnavalitsus, BDA Consulting, Aiesec, Protobios, SA Tuuru, Profile Vehicles.

2010 aastal on Marju valitud JCI Eesti parimaks koolitajaks aastal 2009.
Tegev rahvusvahelises noortekojas JCI-s on ta aastast 1998.

Marju on JCI Estonias esimene, kes sai õiguse koolitada peatreenerina JCI maailmakoja ametlikku koolitust JCI Presenter ja tänu Marjule on meil see ka eesti keeles olemas. Lisaks on Marju abitreener ametlikele JCI koolitsutele JCI Trainer ja JCI Admin.
_________________________

Aasta 2012 on JCI Estonia jaoks igati erakordne. Nimelt tuleb Eestisse kaks suurt rahvusvahelist koolitusprojekti:
1. JCI COC Academy – mis on akadeemia kõikidele, kes tahavad suurprojekte korraldada. Projektijuht on Peeter Tars JCI Tallinna kojast ja esimene koosolek on 2 detsembril.
2. JCI Nordic Academy – on akadeemia nordic grupi järgmise aasta juhatustele. Projektijuht on Siim Lepisk JCI e-kojast.

Kui tahad panustada TI tegemistesse, aidata korraldada üritusi ning olla kõikides TI asjades ninapidi sees, siis kirjuta: marju.rk@gmail.com

JCI TI on uudiste levitamiseks ja suhtlemiseks Facebookis oma suletud grupp JCI Koolitajad. Kui tahad TI tegemistega kursis olla ja Sind veel grupis pole, siis kirjuta: Marju.rk@gmail.com
Ka JCI TI blogi on taas ellu äratatud ja sealt leiad huvitavaid intervjuusid ning kokkuvõtteid toimunud (koolitus) üritustest: http://treeninginstituut.blogspot.com/

No comments:

Post a Comment